MASZ PYTANIA ?

ZADZWOŃ: 509 199 089

 

 

Kiedy sadzić?

 

Cebulki i bulwy kwiatów kwitnących latem można sadzić wiosną – od momentu gdy minie ryzyko przymrozków – aż do końca maja, zaś cebulki kwiatów kwitnących latem można sadzić od września do pierwszych przymrozków.

 

Gdzie sadzić?

 

Cebulki kwiatów lubią miejsca słoneczne w ogrodzie lub w pojemnikach na kwiaty.

 

Jak sadzić?

 

Cebulki kwiatów można sadzić w różny sposób. Na przykład, robiąc dołki lub rowki przy pomocy łopatki.

 

Na jakiej głębokości?

 

Ogólną zasadą jest sadzenie cebulek i bulw na głębokości równej ich dwukrotnej wysokości. Wyjątek stanowią begonie i dalie, które należy sadzić tuż pod powierzchnią ziemi. W planie sadzenia podano głębokość sadzenia dla poszczególnych gatunków.

 

W jakich odstępach?

 

W przypadku małych gatunków cebulek i bulw, odstępy powinny wynosić 10 centymetrów. Właściwe odstępy dla gladioli to 12 cm, dla begonii - 25 cm, dla lilii - 30 cm, a dla dalii - nawet 40 cm. Chcecie uzyskać jednolite barwne pola? Wówczas większość cebulek można spokojnie zasadzić bliżej siebie.

 

Ziemia

 

Przed sadzeniem ziemię należy dobrze spulchnić. Następnie podłoże należy wyrównać. Cebulki kwiatów można sadzić w każdym rodzaju ziemi, pod warunkiem że dobrze przepuszcza ona wodę. Przed pierwszym kwitnieniem nie jest w zasadzie konieczne dodatkowe nawożenie. W przypadku ciężkiej ziemi gliniastej najlepiej jest zmieszać jej górną warstwę z piaskiem lub kompostem. Do pojemników odpowiednia jest ziemia ogrodowa lub doniczkowa.

 

Woda

 

Bezpośrednio po zasadzeniu cebulki wymagają większej ilości wody, aby mogły szybko wypuścić korzenie. W suchym okresie wiosennym ziemię w ogrodzie lub w pojemnikach należy utrzymywać w stanie wilgotnym.  

 

Cebulki kwiatowe na rabatach

 

1. Sadzenie

Przed zasadzeniem cebulek ziemię należy dobrze spulchnić i ewentualnie zmieszać z kompostem. Wykopać dołek i duże cebulki wsadzać czubkiem do góry; małe cebulki można rozsypać.

 

2. Głębokość i odległość sadzenia

Ogólnie przyjętą zasadą jest sadzenie na głębokości równej dwukrotnej wysokości cebulki. Oczywiste jest, że duże cebulki wymagają większej przestrzeni niż małe. Duże cebulki sadzi się w odległości mniej więcej 12 cm od siebie, natomiast małe cebulki w odległości około 5-7 cm.

 

3. Rodzaj gleby

Należy zadbać, aby ziemia dobrze przepuszczała wodę, ponieważ większość cebulek nie znosi nadmiernej wilgoci. Najlepszym sposobem na spulchnienie gleby jest wymieszanie jej z piaskiem lub kompostem. Przed zasadzeniem cebulki w dołku można również wsypać do niego drobne kamyczki lub żwirek do kuwet dla kotów.

 

4. Woda i mróz

Po zasadzeniu cebulki należy podlać, co umożliwi szybkie wypuszczenie korzeni. Im wcześniej wytworzą się korzenie, tym prędzej cebulka będzie odporna na chłód i mróz.

 

5. Coś na dodatek

Wiele cebulek można po przekwitnięciu pozostawić w ziemi. Ważne jest przy tym, aby ich nie ruszać, aby ich liście pozostawić aż do zaschnięcia i aby zastosować nawóz.

 

Cebulki kwiatowe w doniczkach i pojemnikach

 

1. Wybrać dostatecznie dużą doniczkę lub pojemnik z otworem odpływowym u dołu.

 

2. Otwór ten pokryć stłuczką z doniczek lub granulatem z naturalnej wypalanej glinki, aby woda łatwo odpływała.

 

3. Doniczkę lub pojemnik wypełnić taką ilością ziemi, aby cebulki można było zasadzić na właściwej głębokości.

 

4. Cebulki umieścić w ziemi i uzupełnić ziemię w doniczce tak, aby znajdowała się tuż pod jej brzegiem. Dla osiągnięcia najlepszego efektu cebulki należy sadzić bliżej siebie, niż gdyby sadzone były na rabatach.

 

5. Cebulki kwiatowe w doniczkach nie będą z reguły narażone na chłód zimowy, jeżeli nie zostaną one zasadzone zbyt blisko brzegu doniczki. Jeżeli nadejdzie bardzo silny mróz, doniczki można na przykład owinąć folią bąbelkową. Można je również tymczasowo umieścić w pomieszczeniu o temperaturze nie przekraczającej 13 stopni Celsjusza.

 

6. Doniczki z wypalanej glinki mogą popękać na mrozie, co jest spowodowane zwiększeniem się objętości ziemi w doniczce pod wpływem mrozu. Można temu zapobiec, sadząc cebulki w doniczce plastikowej i wsadzając ją następnie do doniczki glinianej. Również w tym przypadku należy zapewnić dobry odpływ wody. Przestrzeń pomiędzy doniczką plastikową i doniczką glinianą można ewentualnie w razie silnego mrozu wypełnić materiałem izolacyjnym.

 

Radość z kwitnących kwiatów przez wiele miesięcy

 

Każda roślina cebulkowa ma własny okres kwitnienia. Zwracając na to uwagę przy zakupie cebulek, można zadbać o to, aby przez wiele miesięcy móc cieszyć się kwitnącymi roślinami cebulkowymi: od lutego (śnieżyczka przebiśnieg, krokus) do końca lipca (narcyz, tulipan, czosnek, itd.).

 

Jakie wybrać miejsce?

 

Niezależnie od tego czy Wasz ogród jest mały czy duży, wszędzie można znaleźć miejsce na zasadzenie cebulek. Na przykład na obrzeżu z roślinami wieloletnimi. Obrzeże takie kwitnie z reguły dopiero od połowy maja, zatem jest to bardzo odpowiednie miejsce na cebulki wczesnowiosenne, takie jak krokusy oraz zawilce wiosenne.

Pośród wyższych roślin wieloletnich można zasadzić tulipany, camassie oraz czosnek. Rośliny cebulkowe znoszące miejsca bardziej zacienione, takie jak Scilla oraz pewne odmiany narcyzów, stanowią barwny akcent pomiędzy krzewami zimozielonymi lub tracącymi liście na zimę. A kto nie chciałby mieć pod wysokimi drzewami dywanu z różowych, białych i niebieskich hiacyntów leśnych?

 

Najpiękniejszy efekt

 

Kwiaty cebulkowe wyglądają najpiękniej, jeżeli sadzone są w dużych ilościach. Dotyczy to gatunków niskich. Gatunki wyższe, takie jak tulipany, narcyzy i czosnek ozdobny mają wiele różnych zastosowań. Na przykład, 50 do 60 sztuk na m2 w klasycznym ogrodzie z połaciami porośniętymi bukszpanem daje wspaniały efekt kolorystyczny. Jeżeli trzeba je wkomponować w obecną już roślinność, wystarczy około 10 cebulek na m2. Aby osiągnąć zgraną kompozycję, ważne jest właściwe dobranie ich ilości, rodzajów i kolorów.

 

Sadzenie piętrowe

 

Zarówno w ziemi, jak i w doniczkach i pojemnikach możliwe jest sadzenie cebulek kwiatowych warstwami. Dolna warstwa składa się z cebulek kwitnących najpóźniej, na przykład z cebulek tulipanów. Cebulki kwiatów które kwitną wcześniej, na przykład krokusów lub irysów, sadzi się powyżej.

 

W tej zakładce będą pojawiać się porady dotyczące uprawy cebul kwatowych.

Jeśli masz jakieś pytanie lub potrzebujesz porady napisz do nas na bok@kwiatywiosny.pl

  

                                                                                 
 

DANE FIRMY:

 

telefon:

509 199 089

e-mail:

bok@kwiatywiosny.pl

Adres:

 ul. Bogumińska 12, 47-460 Chałupki

Ilość odwiedzin strony [249486] Odwiedzin dziś [37]